Lis 12 2014

X – KOŁO w tarocie

kołoTo karta losu, przeznaczenia, cykliczności życia. Charakter tej karty doskonale ukazuje Koło z tarota ‘wheel of the year tarot’. Toczące się koło przemierza drogę poprzez zmieniające się pory roku, jesień, zimę, lato, wiosnę, tak jak w życiu wszystko ma tu swój czas, wszystko przemija, zmienia się, następuje w pewnej kolejności. Cykliczność pór roku mówi nam tu o cykliczności i zmienności samego życia, o naturalnych przemianach, którym wszyscy podlegamy, o tym że czas toczy się nieubłaganie a życie biegnie swoim torem.

W pozycji prostej karta ta może mówić o pewnym powtarzającym się schemacie w naszym życiu, o poddaniu się naturalnemu biegowi spraw, o płynięciu z prądem, o tzw. przeznaczeniu, drodze która się wyłania dla nas w wyniku całokształtu naszego dorobku i schematów postępowania. Karta ta może albo więzić w pewnych sytuacjach i utrudniać pokonanie własnych utartych reakcji, albo ukazywać pozytywne tendencje rozwoju pewnych wydarzeń. W talii ‘Breugel tarot’ widać mężczyznę toczącego koło jak zabawkę, a w tle różne scenki życia zabarwione wieloma emocjami…ani śmiech, ani płacz koła nie zatrzymuje, życie toczy się dalej a jego barwy zmieniają się jak w kalejdoskopie. Co natomiast dzieje się gdy odwracamy kartę koła, gdy weźmiemy kalejdoskop do ręki i rozszyfrujemy wzór? Co jeśli powtarzające się sytuacje nas męczą i ranią? Czy odmiana losu wysiłkiem woli ludzkiej jest możliwa? Zdecydowanie tak. Dlatego tak bardzo lubię aspekt tej karty w odwróceniu w pozytywnym wymiarze, w negatywnym wymiarze może ukazywać niechęć do zmian, opieranie się wszelkim rozwojowym i ewolucyjnym zmianom. W zależności od pozycji w rozkładzie karta ta może nam ukazać długo wyczekiwane zmiany lśniące na horyzoncie, pozytywną odmianę losu, lub potrzebę poddania się tzw. biegowi zdarzeń…

Koło losu stanowi piękną symbolikę o przemijaniu, o przeznaczeniu i sile woli, mówi o tym jak sami kreślimy nasze ścieżki nieświadomie i jak świadomość schematu w jakim funkcjonujemy może odmienić rytm naszego koła życia. To piękna karta z niezwykle mądrym pouczeniem odnoszącym się do nas jako istot kształtujących swój los.

Brak komentarzy