Lis 18 2014

Czakra splotu słonecznego

splot sloneczCzakra trzecia zwana też czakrą splotu słonecznego to ośrodek intuicji, siły woli, osądu. Tutaj gromadzą się różne myśli związane z naszą pozycją, samooceną, wartościowaniem siebie i innych. W trzecim ośrodku kluczową rolę odgrywa samoakceptacja. Jeśli akceptujesz siebie, jesteś zadowolony ze swego życia, miejsca, nie masz kompleksów i pielęgnowanych uraz, ten ośrodek pięknie pracuje dając ci siłę i pewność siebie, zdrowe samopoczucie, rozsądek i wysoko rozwiniętą intuicję.
W równowadze, dzięki temu centrum potrafisz właściwie oceniać sytuację, nie krytykować i cieszyć się dostrzegając swoje atuty. W spokojnym, zrównoważonym ośrodku wyczujesz myśli innych osób oraz ich nastawienie, sam będziesz potrafił konstruktywnie budować myślokształty mające wpływ na twoje życie w materii. Im więcej pozytywnych myśli i pewności siebie oraz siły woli z trzeciego ośrodka, tym większe możliwości realizacji w materii.

Trzecia czakra bardzo często jest też siedliskiem kompleksów, lęków, agresji, braku akceptacji… Tu odczuwamy przysłowiowe motylki w brzuchu gdy się denerwujemy lub czujemy zagrożenie. Czakra trzecia ocenia zagrożenia, snuje domysły i wyciąga wnioski, niestety nie zawsze pozytywne. Jeżeli jesteś nastawiony na tzw. negatywne odbieranie świata i przepełnia cię nieopisane poczucie lęku, zagrożenia, cierpisz na depresje, nerwicę, to znaczy, że ta czakra nie pracuje prawidłowo. Każda negatywna myśl na własny temat i każda oceniająca myśl o drugim człowieku dodaje tylko do tego worka. Kompleksy, poniżanie się, zaniżanie własnej i innych wartości prowadzi do zakłóceń w tym centrum. Myśli w stylu: ‘nikt mnie nie kocha bo jestem mało atrakcyjna’, albo ‘jestem ciągle sama’, albo ‘czuje się tu źle i nie na miejscu’, albo ‘nie potrafię sobie poradzić bo nic nie umiem’, to tylko parę przykładów tego jak negatywnie napędzamy ten ośrodek. Pamiętajmy, że to na tę czakrę działają tak popularne dziś afirmacje na temat pozytywnego życia i myślenia, które mają znacząco poprawić jakość naszego życia. Wniosek nasuwa się więc sam, słuchaj własnych myśli, rozróżniaj ich odcienie, patrz gdzie cię prowadzą i czy na pewno tam chcesz się udać? Czy sam wybrałeś tę drogę czy ktoś ci ją narzuca?

Czakra splotu słonecznego ma kluczowe znaczenie w podejmowaniu decyzji. Im więcej jasnych myśli, pewności siebie, samozadowolenia, satysfakcji z własnego ja, życia, tym jaśniejsze, klarowniejsze decyzje i wizja własnej drogi. Czakra trzecia to dla mnie wojownik stojący w pełnej chwale, w ogniu, pewny siebie, nieustraszony, słońce oświetla jego postać a zwycięski uśmiech zdobi twarz, dumnie wypięta pierś mówi o zadowoleniu i samoświadomości własnego ja, pozycji i celu, mówi o tym, że jest przekonany ile jest wart i nic nie może tą myślą zachwiać. To zwycięzca nad własną osobowością, on nie przejmuje się głosami świata na własny temat, bo wie kim jest i zna swoją wartość, jest ambitny ale w pozytywnym znaczeniu, to przywódca we własnym świecie. Jego siła woli jest nieugięta i pozwala mu przetrwać najtrudniejsze momenty, nie zawaha się w obronie własnych słusznych przekonań.

Pojawia się tu z drugiej strony wielkie niebezpieczeństwo napompowania swego ego- Ja, moje, jestem centrum świata, moje poglądy są najlepsze, zawsze mam rację, nikt nie może się ze mną równać. Wygórowane ambicje, despotyzm i tyranizm to drugi koniec tego kija obok kompleksów i poczucia niższości. Czasem wydaje mi się, że najtrudniej wypośrodkować, zrównoważyć tę czakrę z jej skrajnymi odchyłami. Zresztą w dzisiejszym świecie, gdzie ocenia się stale i wszystko, to tu nieustannie buzuje energia myśli, dając pożywkę dla ego bądź zrzucając nas głęboko w dół z piedestału ego. To tu może zaczynać się obłęd, natręctwo myśli, niekoniecznie swoich, tutaj, gdy nie bronimy się przed cudzymi wpływami i myślami może zaczynać się tzw. niewolnictwo. Jeśli łatwo ulegasz wpływom i wydaje ci się, że inni wiedzą wszystko lepiej od ciebie, to znaczy że masz osłabioną czakrę trzecią i dajesz sobą łatwo manipulować. Dlatego tak ważne jest żeby umieć odróżnić myśli swoje od innych, swoje pragnienia i dążenia od tego co narzuca nam otoczenie. Czy to sprawia, że czuję się dobrze ze sobą? Czy to mnie uszczęśliwia a może robię to żeby poprawić humor koleżance? Takie i inne pytania pomagają w rozeznaniu się w funkcjonowaniu tego ośrodka.

Czym się kierować by nie zsunąć się na żaden kraniec kija, by nie popaść w egoizm, despotyzm lub nieustanne poczucie strachu? Myślę, że tak tu jak i w przypadku każdej czakry trzeba dbać o rozwijanie tego ośrodka pod kątem wyższych uczuć, duchowości. A zatem czakra trzecia ma służyć swoim klarownym, przejrzystym spostrzeganiem i rozważaniem rozwojowi silnej, dobrej woli, dążeniu ku samorealizacji, ku prawdzie, ku najlepszej wersji siebie. Czakra trzecia to radość, tryskająca radość życia, która rozwija się w świetle silnej miłości, wartości takich jak współodczuwanie, empatia, akceptowanie bliźniego jak siebie samego. Poważanie drugiej osoby, szacunek dla wartości jaką stanowi każda żywa istota ludzka, która wyszła z Jedynego Źródła staje się zwierciadłem dla twego ja. Dlatego nauczmy się trzymać w ryzach tego naszego wojownika, pamiętając zawsze, że Światło powinno być jego drogą i Jemu powinien służyć.

Magdalena

Brak komentarzy