Lut 05 2014

VII – Rydwan

RydwanRydwan karta ruchu, ewolucji, postępu. Rydwan zaprzęga nieraz przeciwstawne siły do jednej pracy – ważny jest postęp, posuwanie się do przodu, ruch i dynamika. Rydwan często przedstawia dwa odmienne konie w ruchu – czarny i biały rumak oraz silnego jeźdźca, który musi utrzymać je w ryzach, co wymaga nieraz siły, woli, i wprawy. Rydwan to alegoria do spraw, zdarzeń i rozwoju różnych doświadczeń w naszym życiu. Życie nie stoi w miejscu, czasem zwalnia tempo, ale generalnie się zmienia.

W pozycji prostej Rydwan to postęp, rozwój, wznoszenie się, wzbijanie wysoko- jak dobitnie pokazuje karta VII w tarocie Mona Lisy. Młody mężczyzna wzbija się na wykonanych z drewna skrzydłach i niczym Ikar szybuje po Niebie. A zatem w jakimś przedsięwzięciu może sugerować wysokie loty ale i niebezpieczeństwo upadku bardzo bolesnego, gdy stracimy kontrolę nad naszym Rydwanem.

Najbardziej jednak lubię kartę Rydwanu z tarota Breugela, gdzie chłop, któremu ewidentnie dobrze się powodzi, jedzie na swojej furmance zaprzęgniętej w dwa koni, z których jeden patrzy przed siebie a drugi ogląda się wstecz… Jakie są tajemnice jego sukcesu? Chłop trzyma na dłoni Anioła stróża, hołduje zasadzie przezorny zawsze ubezpieczony, ma szablę u boku ale i napis pokój na sianie które przewozi, widzi co dzieje się z przodu i z tyłu, a pomimo że pod wozem czają się złodzieje jego strzeże jego przezorność oraz siła wyższa…. Rydwan zatem aby mógł jechać bez przeszkód potrzebuje rozsądnego i przygotowanego woźnicy, z wizją i celem. W pozycji odwróconej może pokazywać, że nie wszystkie warunki i przygotowania zostały dopięte na ostatni guzik co może nas nieco spowolnić bądź ujawnić przeszkody, na które nie jesteśmy gotowi… Niemniej jednak Rydwan jedzie…tyle że wolniej.

Brak komentarzy