Paź 27 2014

VIII – Siła, Moc

Mystic_Tarot_Strength_by_meljoy68Karta Tarota VIII – tłumaczona jako siła lub moc, przeważnie przedstawia –co jak się nad tym zastanowić jest dziwne w świecie zdominowanym przez mężczyzn- silną, potężną piękną kobietę, odważną i pewną siebie, która jest Panią, nie tylko siebie ale i swego otoczenia. U jej boku stoi oswojony, bądź leży pokonany dziki zwierz- przeważnie lew. Już pierwszy rzut oka ujawnia piękno kontrastu – delikatna i piękna istota płci żeńskiej bez wysiłku panuje nad furią, wściekłością i drapieżcą.
Symbolika karty Mocy jest niesamowita, świadczy dobitnie, że siła brutalna, najbardziej oczywista jest tylko głośno ryczącym małym lwiątkiem, który uspokaja się pod wpływem dużo silniejszej, subtelniejszej mocy. A zatem karta Mocy dobitnie podkreśla, że to co z pozoru wygląda na mało znaczące, słabe, jest niesłusznie niedoceniane, bo to nie siłą fizyczną się zwycięża a …no właśnie czym? Jak się wnikliwiej przyjrzeć różnym kartom tarota i ich symbolice, można znaleźć bardzo różne odpowiedzi, w jednych taliach jest to duchowa moc, ścieżka wiedzy, w innych, cnota i uczciwe życie, w jeszcze innych spryt, umiejętności, praktyka doprowadzona do mistrzostwa….

Mi najbardziej podoba się aspekt tradycyjny, np. w tarocie illuminati widać piękną kobietę, zapewne dysponująca wiedzą i mocą duchową, która pochyla się delikatnie nad lwem, wręcz z czułością, daje mu swoją dłoń do lizania. Zwierzę i kobieta stanowią piękną jedność energetyczną, gdzie rozum i subtelność prowadzi, a nie zmysły i zwierzęca nieokiełznana siła. Dwoistość natury człowieka to symbol tej karty, jak go przełożymy i zastosujemy w naszym życiu to już inna sprawa, na ile ty jesteś panem swego życia?

Moc może też ukazywać stopień opanowania przez nas jakiejś umiejętności, dziedziny, na ile jesteśmy biegli w tym co robimy. VIII często jasno daje do zrozumienia, że niektóre aspekty naszego życia raczej kontrolują nas niż my je. W nieprzyjemnych odcieniach może pokazywać przemoc dosłownie w rodzinie, domu, wykorzystywanie i nadużycia… Może też w energetyce pokazywać problemy i nieproszonych gości lub odwrotnie nasze mocne strony…

Jak wszędzie oczywiście samo położenie karty Mocy w rozkładzie ma duże znaczenie jak i jej sąsiedztwo. Niemniej jednak zawsze warto pamiętać, że piękno i słodycz tej karty to fakt, że ukazuje przewagę i wyższość strony duchowej, mentalnej i uczuciowej nad zwykłą brutalną siłą i arogancją wynikającą z pustej arogancji.

Brak komentarzy